Hangi hurda para eder?

Hangi hurda para eder?

Çok çeşitli hurda türleri bulunmaktadır. Kimi çok değerli kimi oldukça değeri düşük malzemelerdir. Hangi hurda para eder? Hangi hurdaların değeri yüksektir sorulana yazımızda cevap vereceğiz.

Hurda toplamak işçilik anlamında her ne kadar ikinci sınıf bir sektör gibi görünse de hem doğa hemde ekonomiye katkısı büyüktür. Bazı madenlerin yeniden çıkarılması çok maliyetli olduğundan dolayı toplanan hurdaların geri dönüşümü ile bu maliyet son derece aşağıya inmekte ve ciddi ekonomik kazanım sağlanmaktadır. Bu nedenle hurdacıların değeri bilinenin aksine çok daha fazladır.

Hangi Hurdalar Değerlidir?

Maden hurdaları içinde en değerli olanlarını Metal hurda çeşitleri olarak öne çıkmaktadır. Bunun birinci sebebi Alüminyum ve bakır gibi madenlerin doğada diğer çeşitlere göre daha az bulunması ve çıkarılmasının da yüksek maliyetli olmasıdır. Sanayi bir çok endüstride Alüminyum ve Bakır hurda işlenmekte ve kullanılmaktadır. Toplanan bu hurdalar sayesinde tekrar hammadde ihtiyacı karşılanmış olur.

Hurda toplayanlar dışında huda satmak isteyen kişiler içinde en yüksek değeri olan para eden hurdalar bakır ve alüminyum hurdalardır. Örneği Alüminyum profil hurdaların 2021 yılında güncel alım kilo fiyatları 25₺’yi bulabilmektedir. Profil Alüminyum çıkma hurdalar hatta alüminyum talaşı dahil para eden hurdalardır.

Hangi Hurdalar Değerlidir?

Bakır Hurdalar Para Eder mi?

Hangi hurdalar para eder sorusunun net karşılığı bakır hurdalardır. Hem hurdacı firmaları için yüksek değere sahip olup hemde hurda satmak isteyenler için bakır hurda en yüksek fiyatlı hurdalar arasında yer alır. Lama bakır hurdası, Kırkambar bakır hurdası, TTR kırma bakır değeri her aman üst seviyedeki hurda türleridir. Soyulmuş bakır hurdası da eskiden günümüzde en yüksek fiyatla alımı yapılan hurda çeşididir. Sarı madenli hurda çeşitleride de piyasada her zaman yüksek değer gören hurdalardır.

Demir Hurdalar Para Eder mi?

Hurda madenler arasında doğada en fazla bulunanlar demir hurdalardır. Bu sebeple bir çok hurdaya göre fiyatları daha düşüktür diyebiliriz. Hurdacılar tarafından toplanan tüm ürünler geri dönüşümde mıknatıslar sayesinde ayrıştırılma işlemine alınır ve tekrar hammadde olarak kullanılır. İnşaat alanları, fabrikalar, atölyeler, evsel eşyalar ve bir çok alanda demir hurdası vardır.

Az kilodaki demir hurdası için fiyat oldukça düşük olsa da malzemenin fazla bulunması nedeni ile miktarı arttıkça fiyatlarda yükselmektedir.

Hurda Toplamak

Hurda toplamanın her ne kadar işletmeler için ticari bir yönü olsa da sosyal sorumluluk açısından, doğaya katkı açısından faydaları tartışılmazdır. Bir çok hurda türü toplanmadığı zaman kendi halinde doğada yok olması için belki yüzlerce yıl gerekmektedir. Bu nedenle hurdacıların topladığı malzemeler yeni bir maden arayışa gerek duyulmadan tekrar kullanıma girmesi sağlanır. Hem çevre kirliliği, hemde doğanın tahrip olması hemde ülkenin ekonomisine katkısı azımsanmayacak derecededir.

Hangi hurda para eder? yazımızda sizlere detaylı faydalı bilgiler vermeye çalıştık. Soru, görüş ve önerilerinizi bizlere yorum bölümünden iltebilirsiniz.

 

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir